Preken

Zondag 7-7-2019. De oogst is groot……

By 7 juli 2019 No Comments

Als mensen met de auto op vakantie gaan nemen ze vaak zoveel mee dat het lijkt op een verhuizing. Wie met de fiets gaat, zal zijn bagage beperken. Teveel bagage belemmert immers het fietsen. Wie met een rugzak op pad gaat, zal nog minder meenemen en beperkt zich tot het hoogstnodige. Wij sjouwen in ons leven vaak heel wat bagage mee. Ik denk dan niet alleen aan materiële zaken, maar ook aan alle regels en voorschriften,  gewoontes en opvattingen, waarden en normen. Vaak zijn we zo vol, dat er geen ruimte meer is om ons open te stellen voor nieuwe dingen, andere culturen en ideeën. Veel bagage – letterlijk en figuurlijk – lijkt makkelijk, maar je hebt er vaak meer last van dan nut. Je moet voortdurend alert zijn en bent bang iets kwijt te raken. Door steeds op je hoede te zijn heb je minder tijd om mensen te ontmoeten, te genieten van spelende kinderen en de wonderen van de natuur. Kortom minder tijd om rust en vrede te vinden, te genieten van je vrijheid en het gezelschap van mensen die je dierbaar zijn.                                      Die bagage komt ook aan de orde, als Jezus in het Evangelie van deze dag 72 mensen op pad stuurt. Eerder heeft Hij al zijn twaalf apostelen erop uit gestuurd om mensen te vertellen van het goede nieuws van Gods koninkrijk. Maar blijkbaar is dat niet voldoende. Heel de wereld mag delen in de vrede en vreugde van dat koninkrijk. Zijn volgelingen hoeven niet alleen te gaan. Twee aan twee zendt Jezus hen uit. Want wie alleen gaat, is kwetsbaar en raakt vlug ontmoedigd bij tegenslag. Bovendien: het getuigenis van twee is meer waard dan van één. Twee aan twee kun je elkaar aanvullen, bemoedigen en steunen. De leerlingen worden er niet op uitgestuurd om mensen te bekeren of te beleren of voorschriften uit te delen. Ze gaan vrede verspreiden. Hun begroeting en eerste woord moet steeds zijn: ‘Vrede zij met jullie, vrede aan dit huis!’  Stellen die mensen dat niet op prijs:  geen discussie, maar ga gewoon verder.  Eet wat de pot schaft en genees de zieken die je tegenkomt. Biedt een luisterend oor aan mensen die hun verhaal kwijt willen en bemoedig en troost wie teleurgesteld zijn. Jezus zegt: ‘De oogst is wel groot, maar arbeiders zijn er weinig. Vraag dus de eigenaar van de oogst om arbeiders te sturen’. Heel vaak zijn deze woorden uitgelegd als een oproep priester, zuster, missionaris of broeder te worden. Natuurlijk zijn zulke mensen van harte welkom, maar dat is niet de eerste uitleg van deze uitspraak van Jezus. Eigenlijk zegt Hij gewoon tegen zijn vrienden – en dus tegen ieder van ons – ‘Als je samen optrekt, heb het dan eens niet alleen over voetballen of over het weer. Kijk eens met elkaar hoeveel eenzaamheid er is en hoeveel mensen zitten te snakken naar een beetje aandacht. De oogst is groot. Heb het eens samen over wat je belangrijk vindt in je leven en over wat je niet wilt verliezen.  Als je zo met elkaar optrekt, heb je niet veel bagage nodig of geld. Immers de echte bagage zit van binnen, in je hart. Die bagage is een bepaalde manier van luisteren naar elkaar; een houding van openstaan voor de ander, niet oordelen, maar hem/haar echte aandacht geven en op verhaal laten komen. Het is een houding die getuigt van vertrouwen in de ander en van hoop. Onze opdracht is: verbondenheid scheppen en vrede stichten. Die beperkte bagage volstaat ook als we mensen zoeken die mét ons bewogen zijn om het geluk van hun naasten en hun schouders willen zetten onder de belangen van de gemeenschap en de toekomst van onze aarde. Als Jezus ons op pad stuurt, gaat het Hem erom dat wij elkaar het belang laten zien van diepgang, van een goede richting in het leven en van een perspectief dat net iets verder gaat dan de bevrediging van onze eerste behoeften.
Als wij hier in deze ruimte samenkomen, gaat het erom dat we ons laten voeden door de verhalen die hier klinken en die ons leven richting geven.  We worden uitgenodigd tot een houding van verwondering en gebed en tot  gesprekken waarin we elkaar inspireren en bemoedigen. De oogst is groot. Er valt veel te ontdekken op die weg, veel te ontmoeten als we ons voor anderen open durven te stellen. We zullen ervaren dat we gelukkiger worden, als we merken dat we niet alleen staan en dat we groeien aan het contact met elkaar. Laten wij samen bidden om het licht en de moed van de H. Geest, zodat we ontdekken hoe wij als geschikte arbeiders kunnen functioneren in de oogst van de Heer. AMEN.